mct-olej


Tłuszcze są ważnym elementem w diecie każdego człowieka. Dzielą się na zdrowe i te, które powinniśmy unikać. W ostatnich czasach olej MCT zyskuje na popularności, zdobywając serca nie tylko osób na diecie niskowęglowodanowej. Czym jest olej MCT? Jakie posiada właściwości? Czy jest zdrowy i jak go spożywać? Te odpowiedzi znajdziesz u nas!

Olej MCT, czyli trójglicerydy średniołańcuchowe, ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Stanowi cenne uzupełnienie diety w kwasy tłuszczowe, które są ważne dla każdego człowieka.

Kwasy tłuszczowe składają się z połączonych ze sobą cząsteczek węgla i wodoru. Ze względu na liczbę atomów węgla w łańcuchu wyróżniamy kwasy krótkołańcuchowe, średniołańcuchowe i długołańcuchowe. Skupiamy się na kwasach średniołańcuchowych (MCT), które zawierają od 6 do 12 atomów węgla, są łatwo trawione i kierowane bezpośrednio do wątroby. Wykazują działanie termogeniczne i korzystnie wpływają na metabolizm.

Oleje MCT różnią się ilością atomów węgla w łańcuchu, a im krótszy łańcuch, tym organizm szybciej przekształca kwasy tłuszczowe w energię. W rezultacie powstają ciała ketonowe, które są produktem ubocznym tej reakcji. Organizm wykorzystuje tłuszcz jako źródło energii zamiast glukozy.

Wyróżniamy:

  • Kwas kapronowy C6 – szybko przekształca się w energię, ale jest niesmaczny i może powodować bóle brzucha.
  • Kwas kaprylowy C8 – jest 18 razy silniejszy od oleju kokosowego, działa korzystnie na układ pokarmowy i wpływa pozytywnie na obumieranie drożdży z rodzaju Candida w jelitach. Jest korzystny przy nadciśnieniu tętniczym i zapaleniu jelit. Zawartość kwasu kaprylowego w oleju MCT wynosi od 50% do 65%.
  • Kwas kaprynowy C10 – łatwo się przyswaja, wykazuje działanie prozdrowotne, takie jak działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ma wpływ na wzrost poziomu dobrego cholesterolu HDL. Olej kokosowy zawiera od 6% do 8% tego kwasu, występuje także w mleku krowim i kozim, a także w ziarnach palmowych i mleku matki.
  • Kwas laurynowy C12 – jest przetwarzany przez wątrobę i wykazuje właściwości prozdrowotne, choć w mniejszym stopniu.

Jakie są najlepsze źródła oleju MCT?

  • Olej kokosowy – zawiera około 60% kwasów MCT.
  • Nierafinowany olej palmowy – zawiera mniej niż 50% kwasów MCT.
  • Nabiał – zawiera od 10% do 12% kwasów MCT.

Zalety oleju MCT:

  • Szybka i łatwa wchłanialność, poprawia trawienie.
  • Posiada właściwości termogenne.
  • Wspomaga działanie ketogenne (przyspiesza stan ketozy).
  • Jest cennym źródłem energii dla mięśni, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.
  • Daje uczucie sytości i zmniejsza łaknienie.
  • Wspomaga metabolizm i jest doskonały podczas redukcji wagi.
  • Wpływa korzystnie na odporność organizmu.
  • Zwiększa poziom energii i poprawia nastrój.
  • Wspiera jelita w walce z bakteriami, wirusami, pasożytami i grzybami, przyczyniając się do leczenia chorób wątroby, celiakii, biegunek, alzheimerii, epilepsji.
  • Ma wysoki punkt dymienia, dzięki czemu nadaje się do obróbki termicznej bez utraty cennych właściwości.

Jak spożywać olej MCT?

Olej MCT można spożywać w formie łyżeczek. Dodatkowo kwasy tłuszczowe są doskonałym dodatkiem do kawy i herbaty. Bardzo popularnym napojem wśród osób na diecie niskowęglowodanowej, takiej jak dieta Keto lub Low Carb, jest kawa kuloodporna, czyli Bulletproof Coffee.

Olej MCT może być również używany do przygotowania domowego majonezu, jako dodatek do sałatek, koktajli, smoothie i jako zamiennik oleju kokosowego w wypiekach.

Czym jest Bulletproof Coffee – kawa kuloodporna?

Bulletproof coffee to połączenie czarnej kawy, najlepiej świeżo mielonej, z masłem lub innym tłuszczem, najczęściej jest to olej kokosowy lub olej MCT.

W sprzedaży dostępne są także gotowe mieszanki tłuszczów, takie jak masło Ghee z olejem kokosowym i przyprawami, które ułatwiają przygotowanie tego napoju nawet w pracy czy podczas wycieczki.

Zalety kawy kuloodpornej:

  • Dostarcza dużej dawki energii, idealna do picia rano.
  • Redukuje uczucie łaknienia, co jest doskonałe w trakcie diety redukcyjnej.
  • Polecana dla sportowców jako doskonały napój

Oto pięć sposobów, jak dodać więcej oleju MCT do codziennych potraw:

  1. Guacamole. Poprzez wymieszanie oleju MCT z awokado, połączysz ze sobą dwie dobre tłuszcze, które świetnie się uzupełniają.
  2. Kawa. Olej MCT nie jest obcy dla kawy. Kawa zmieszana z olejem MCT i masłem zyskała popularność. Teraz ten sekret wyszedł na jaw, ale możesz nadal wrócić do tej klasycznej kombinacji.
  3. Sok pomarańczowy. Nie jesteś fanem kawy? Zacznij dzień z dodatkiem oleju MCT do swojego soku pomarańczowego. Wmieszanie go podczas porannej rutyny pomoże utrzymać uczucie sytości na dłużej.
  4. Smoothie. Chcesz jeszcze bardziej się wzmocnić? Stwórz pyszne smoothie z olejem MCT. Blender w pełni włączy olej, dając smaczny napój. Wypróbuj przepis na Słodki Zielony Koktajl Waniliowy lub Koktajl z Niską Zawartością Cukru i Owoców Jagodowych.
  5. Masło orzechowe. Aby łatwo dodać ten zdrowy tłuszcz w dowolnym momencie dnia, rozsmaruj masło migdałowe, orzechowe lub nerkowca z olejem MCT (który może spalać tłuszcz nawet bez twojej wiedzy).
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *