Orzechy na keto

Orzechy na keto są świetnym pomysłem, sprawdzają się bardzo dobrze jako dodatek do diety. Dostarczają one zdrowe tłuszcze, błonnik i białko. Dzięki temu mogą pomóc utrzymać uczucie sytości na dłużej i zapobiec głodowi. Dodatkowo zawierają witaminy takie jak witamina E (alfa-tokoferol), tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas pantotenowy. Minerały w tym między innymi: wapń, selen, cynk, magnez, miedź, fosfor, jod, mangan, chrom.

Jedzenie orzechów może być korzystne dla osób z cukrzycą i zespołem metabolicznym

Orzechy są dobrym źródłem błonnika, magnezu, potasu i białka. Zawierają też wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy i fitoskładników. Przeciwutleniacze mogą pomóc w zapobieganiu rakowi i innym chorobom związanym ze starzeniem się. Fitoskładniki zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym zapobieganie chorobom serca oraz nowotworom.

To sugeruje, że orzechy mogą być korzystne dla osób, które mają cukrzycę lub zespół metaboliczny, ponieważ zawierają zdrowe tłuszcze, a także składniki odżywcze, takie jak błonnik, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Jakie orzechy na keto są najlepsze?

Orzechy są idealnym pokarmem na diecie ketogenicznej. Co do zasady na keto należy wybierać produkty, które zawierają małą ilość węglowodanów oraz dużą ilość tłuszczu. A takie właśnie są niektóre orzechy – wysokotłuszczowe oraz wysokokaloryczne i zawierają też całkiem sporo białka. Mają również mnóstwo błonnika, witamin i minerałów, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego organizmu. Ale trzeba uważać, bo nie wszystkie mają niską zawartość węglowodanów.

Zawartość węglowodanów w orzechach:

  • Orzechy włoskie 14g węglowodanów na 100g
  • Orzechy piniowe 13g węglowodanów na 100g
  • Orzechy pekan 14g węglowodanów w 100g
  • Orzechy makadamia 14g węglowodanów na 100g
  • Orzechy brazylijskie 12g węglowodanów na 100g
  • Orzechy laskowe 16,7g węglowodanów na 100g
  • Orzechy nerkowca: 30g węglowodanów na 100g
  • Migdały: 21,5g węglowodanów na 100g
  • Pistacje: 28g węglowodanów na 100g

Nie wszystkie orzechy są takie same

Jak widać powyżej orzech orzechowi nierówny. Jeśli jesteś na keto, to przede wszystkim uważaj na pistacje, migdały oraz nerkowce. Ale jednocześnie pamiętaj, że wszystko zależy od ilości. Bo gdy zjesz np. kilka migdałów, które mają sporo błonnika i do tego kontrolujesz sumę spożywanych przez cały dzień węglowodanów, to nic się nie stanie.

Orzechy na keto, a stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych do nienasyconych.

Zdrowa i skuteczna dieta keto powinna mieć odpowiedni stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych. Źródła nasyconych to przede wszystkim produkty zwierzęce, takie jak mięso, żółtka jaj, masło i ser. Natomiast źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych obejmują głównie oleje roślinne. Jednak pamiętaj o tym, że produkty zazwyczaj i tak posiadają zarówno nasycone oraz nienasycone tłuszcze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosunku kwasów tłuszczowych oraz ich źródeł, to możesz przeczytać o tym tutaj.

Kwasy tłuszczowe omega-6 w orzechach mogą wywoływać stany zapalne

Kwasy tłuszczowe omega-6 w dużych ilościach działają prozapalnie. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 są przeciwzapalne. Orzechy co do zasady mają bardzo dużo omega-6, dlatego też należy uważać ze spożywaniem ich w większych ilościach.

Stosunek omega-3 do omega-6

Stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 jest miarą tego, ile razy więcej jest omega-6 w porównaniu z omega-3. Różne naukowe publikacje dietetyczne podają, że prawidłowa proporcja kwasów omega-3 do omega-6 powinna wynosić między 1:2 a 1:5. Co ciekawe, według statystyki przeciętna amerykańska dieta ma stosunek bliższy 1:15 na korzyść spożycia kwasów tłuszczowych omega-6.

Osoby z chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów lub nawet tylko ogólna bolesność po ćwiczeniach mogą skorzystać z ograniczenia spożycia pokarmów prozapalnych. Jedno z badań wykazało, że osoby przyjmujące leki przeciwzapalne nie widziały żadnych korzyści. A gdy dodały suplementy oleju rybnego do swojej diety, które są świetnym źródłem omega 3, to efekty były odczuwalne – ponieważ to pomagało w pozbyciu się stanów zapalnych. Omega 3 są dobre dla mózgu i zdrowia serca – wykazano, że zmniejszają czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów we krwi .

Orzechy na keto – podsumowanie

Mam nadzieję, że dałem Ci trochę wglądu w świat orzechów. Mogą być świetnym dodatkiem do Twojej diety keto. Ale pamiętaj, że są różne rodzaje, które mają różny wpływ na Twój organizm. Jeżeli chcesz uzupełniać swoją dietę w nienasycone kasy tłuszczowe w prosty, szybki, zdrowy i przede wszystkim smaczny sposób, to sprawdź Ketonellę – krem z autorską recepturą i naturalnym składem – przygotowany specjalnie dla osób na keto oraz low carb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *